Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
DP83848TSQ/NOPB
Industrial temperature, 10/100-Mbps Ethernet PHY transceiver with 25-MHz clock out
Availability: In Stock
Package Type: WQFN-40
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the DP83848TSQ/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the DP83848TSQ/NOPB
| Part Name | DP83848TSQ/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4.6 x 4.6 x 0.8 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Data Rate | 10 Mbps, 100 Mbps |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | LLP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Standard Supported | IEEE 802.3u |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 40 |
Inventory for the DP83848TSQ/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,743
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,770
|
320 x $0.94
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
500
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
15,346
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the DP83848TSQ/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.